Sí
2005.04.03. 10:55
Sí minden mennyiségben
A téli sportjátékok elengedhetetlen eleme a síverseny. Nincs ez másképp az extrém játékokon sem, négy versenyszám is szerepel a programban. Persze senki se számítson a Nemzetközi Síszövetség által szervezett „klasszikus” versenyformátumra. A téli X Games-en nem egymás után engedik le a sízőket, hogy aztán az idők alapján a leggyorsabb nyerjen. Itt már a pályán is meg kell küzdeniük egymással az indulóknak a jobb pozíciókért. Ennek nyíltan vállalt oka az, hogy ezáltal látványosabbá tegyék a küzdelmet.
Az idei X Games-en a következő síszámok szerepelnek a programban: Skier X, Ultracross, Superpipe és a Slopestyle. |
|
A Sícross-ban nőknek is rendeznek versenyt | A Skier X, vagyis sícross a lesiklás és a motocross ötvözete, amelyben hat síelő siklik le a lejtőn, egy kijelölt pályán. Ez az egyetlen síszám, ahol mindkét nem rajthoz állhat. A férfiaknál 30-an, a nőknél 18-an kaptak meghívást a 2004-es játékokra. A férfiaknál a selejtezőkből 24-en jutnak tovább, négy hatfős negyeddöntőbe, két hatfős elődöntőbe, és egy hatos fináléba. Az indulók nagy része korábban profi síelő volt, de megunták a sívilágkupát és átnyergeltek az izgalmasabb és egyben szórakoztatóbb sícross-ra.
A 2003-as női döntőben a sportág legnagyobb bajnoknője, az 1999, 2001 és 2002-es kiírás aranyérmese, a kanadai Aleisha Cline küzdött nagyot a svéd-osztrák Karin Huttary-val, aki korábban szuper-óriásműlesiklásban az európai sípályákon versenyzett. Végül nagy csatában Aleisha Cline megszerezte negyedik X Games aranyát, ráadásul a 2004-es rajtlistán is szerepel, tehát megvan az esély az 5. aranyra is 2004. január 24-én, a döntőben.
A férfiaknál is a címvédő bajnok küzdelmét hozta a döntő egy svéd volt síelővel. A nőkkel ellentétben azonban az amerikai Reggie Cristnek nem sikerült megvédenie a címét. Lars Lewennek ez volt az első X Games-e, ráadásul nem csak Aspenben járt először, de az USA-ban is. |
|
Ultracross:
Közismert a síelők és a hódeszkások történelmi ellentéte. Ezért is hozták létre az Ultracross versenyszámot, ahol a sícross és a snowboard cross legjobb tizenhat versenyzője indulhat el. A szám különlegessége, hogy sorsolás útján kétfős csapatokba osztják a sportolókat, egy síelőt és egy hódeszkást osztva egy teambe. A két csapattag együttes eredménye alapján hirdetnek győztest, vagyis itt a deszkások és a síelők nem egymás ellen küzdenek, hanem egymással. Az ultracrossban négy csapat indul egy futamban, mindig az első két team jut tovább, míg végül a leggyorsabb csapat nyer január 26-án, a döntőben. |
|
Tanner Hall a félcsőben | Szupercső:
A félcső eleinte a hódeszkások felségterülete volt, de a szabadstílusú síelés fejlődésével a két léccel pörgő-forgó sportolók is bekerültek az X Games programjába. A síelők szupercső versenyén ugyanazt a félcsövet használják, mint a hódeszkások. Tizenhatan kaptak meghívást, tízen jutnak a döntőbe, ahol három kísérletük van, és a legnagyobb gyakorlat pontszámai alapján a legügyesebb nyeri az aranyat. A döntőt január 27-én rendezik, ez lesz a 2004-es X Games utolsó versenyszáma. A sícross-szal ellentétben azonban a félcsőben csak férfiak indulhatnak.
A 2003-as döntőn egy francia végzett az első helyen. A 2004-es előzetes rajtlistán azonban nem szerepel Candide Thovex neve, így elképzelhető, hogy ő most nem lesz ott. Biztos résztvevő azonban a svéd Jon Olsson, 2002 arany- és 2003 bronzérmese, és a tavalyi második amerikai Tanner Hall.
Slopestyle: |
|
Olsson (balra) és Fujas | Ahogy a hódeszkásoknál, a síelőknél sem ritka, hogy a versenyzők több szakágban is elinduljanak. Nincs ez másképp a szupercsőben tavaly remeklő Tanner Hall és Jon Olsson esetében sem, akik nem csak a félcsőben tudnak jól trükközni, de a lejtők mesterei is. A Slopestyle versenyszámban ugyanazt a pályát használják, mint a hódeszkások lejtősei. Itt nem a gyorsaság, hanem a kreativitás, a trükkök pontos végrehajtása és a stílus hozhatják meg az aranyat január 25-én a döntőbe jutó tíz deszkás valamelyikének.
A tavalyi fináléban az amerikai Tanner Hall nyűgözte le legjobban a bírákat, és csípte el az aranyat a nőies szépségű svéd Jon Olsson és a 20 éves amerikai Pep Fujas előtt. Hall és Olsson idén is rajthoz áll, Fujas azonban nem szerepel az előzetes rajtlistán. |
|
Kapcsolódó cikkek: |
· Motorversenyek a téli extrém olimpián (2004-01-22) · X Games: Snowboard - bajnokok háborúja (2004-01-21)
|
|