Skate+trükk
2005.03.25. 11:32
Aszfalt trükk
Az Angyalok Városa, s így a Staples Center környéke szó szerint forrt a hőségtől. Nem volt ez másképp a versenyzők agyvizével sem. Talán ezért is pattanhatott ki valakinek az agyából az az ötlet, hogy változtassanak az eddig megszokott versenyformán. A szervezők megkérték az indulókat, válasszanak: két kört akarnak-e menni átlagolt eredménnyel, vagy ugyancsak két kört, de a végeredménynél a jobb kör figyelembevételével? Naná, hogy a második változat lett a nyerő, hiszen az első körben ugyan nagyon nyomni kell a dolgot, de a másodikat már az árnyékban is el lehet ügyetlenkedni. A Downhill BMX és a BMX Dirt döntők után most jöjjön a Flatland.
A BMX-esek egy sima, egyenes aszfalt felületen versenyeznek: egyensúlyoznak, pörögnek, forognak, miközben bonyolult trükköket fűznek egymásba. 2x90 másodperces körökben mutatták meg a srácok tudásukat.
A két kör közül tehát a jobbat vették figyelembe a bírák. Számított a stílus, a nehézségi fok, az eredetiség, a kreativitás, a trükkök végrehajtása és összességében a körben való előadásmód. A versenyzőknek pontlevonás járt, ha nem hajtották végre az adott mozdulatokat, vagy ha lábukkal érintették a földet. |
|
Az aranyérmes O‘Brien Fotó: G.Crosland/EXPN | A BMX Flatland a magányosabb sportok közé tartozik, hiszen a bicajosok sokszor hosszú órákat töltenek az aszfalton a különböző trükkök gyakorlása közben. Így mindenkinél egy egyedi stílus alakul ki, bár persze előfordul, hogy egy BMX-es egy másikat akar utánozni. Általában a legegyedibb stílusúak szoktak a dobogóra kerülni.
Az egyedüli amerikai, aki érmet tudott szerezni, Trevor ‘a Gép‘ Meyer (Chaska, Minnesota) volt. Meyer háromszoros X Games bajnok, és ő volt az, aki technikailag a legnehezebb köröket futotta. Bemutatott például egy cross-footed hitchhiker spint, amikor a bicajos keresztbetett lábbal áll az elülső kilépőkön, miközben az első keréken gurul, és a maga mögött lévő bringát egyensúlyozza. Ezzel, illetve sok más különböző trükkel megszerezte a bronzérmet.
„Nagyon boldog vagyok, hogy jól teljesítettem. Szeretek itt lenni a világ legjobb 20 BMX-esével. Alig várom, hogy jövőre újra itt lehessek.” – nyilatkozta Meyer az EXPN-nek.
Nathan Penonzek (Gibsons, British Columbia, Kanada) trükkjei szinte egybeolvadtak. Egyfolytában csak pörgött és forgott. Egyszer csak egy nagy forgás közepette felállt a hátsó kilépőkre, s miközben a hátsó keréken egyensúlyozott, a bicajt hol a tetejére állította, hol pedig visszafordította. A bíróktól összesen 92 pontot kapott, mely elegendőnek bizonyult az ezüstéremre. „Minden nagyon jól ment. A bírók jó fejek voltak és tényleg tisztelték mindazt, amit az aszfalton műveltünk.” – nyilatkozta Penonzek az EXPN-nek. Nate egyébként reggae zenét hallgatott fülhallgatóján keresztül körei közben. Tette mindezt azért, hogy a verseny alatt jobban elszeparálhassa magát az őt bámuló közönségtől, s ezáltal jobban tudjon koncentrálni. |
|
A dobogósok (balról jobbra): Meyer, O‘Brien és Penonzek Fotó: G.Crosland/EXPN | A verseny során bemutatott lélegzetelállító trükkök ellenére azonban a legeredetibb, legkomplexebb és legjobban kivitelezett kört mégis Simon O‘Brien (Erowal Bay, Ausztrália) hajtotta végre, amely tartalmazott egy karlkruzer body varialt. A versenyző a bringa egyik oldalán, az első keréken bicajozik, miközben megpörgeti magát. O‘Brien először az 5. Ázsiai X Games-en nyert a sportágban aranyérmet, s most végre az eredeti X Games-en is felállhatott a dobogó legtetejére. „A forróság problémát jelentett, mert az aszfaltot ragadóssá és ebből kifolyólag nehezen kezelhetővé tette.” – nyilatkozta O‘Brien az EXPN-nek.
A BMX Flatland az X Games egyik legnemzetközibb száma, mivel idén kilenc ország bringásai vettek részt a versenyen.
Az EXPN hivatalos honlapján mindhárom dobogós köre megtalálható az archívumban, így aki nem volt éppen Los Angelesben, az is megnézheti a versenyzőket. |
|
BMX Flatland, férfiak végeredménye: |
1. Simon O‘Brien, 93.40 2. Nathan Penonzek, 92.00 3. Trevor Meyer, 88.60 4. Ryoji Yamamoto, 88.00 5. Jorge Gomez, 86.80 6. Phil Dolan, 86.20 7. Michael Sommer, 85.80 8. Stephen Cerra, 85.80 9. Matt Wilhelm, 85.40 10. Hiroya Morisaki, 85.20 11. Jesse Puente, 84.20 12. Michael Steingraeber, 84.00 13. Terry Adams, 83.00 14. Manuel Prado, 82.80 15. York Uno, 81.80 16. Chad Johnston, 81.40 17. Martti Kuoppa, 79.80 18. Aaron Behnke, 79.20 19. Marcos de Jesus, 78.60 20. Travis Collier, 77.80
| | |
|
Kapcsolódó cikkek: |
· X Games IX: nagyszabású BMX Dirt döntő (2003-08-15) · X Games IX: a Downhill BMX döntő (2003-08-11) · X Games 2003 - dosszié (2003-08-07) · X Games 2003: Nagymenők (2003-08-07)
|
Link: |
· Az X Games IX hivatalos honlapja
|
|